(bronartikel en foto uit de Eemskrant 22.09.26) Steendam – Op het Kultuur Eiland bij de Damsterplas in Steendam zijn onlangs meerdere beelden geplaatst uit de nalatenschap van de in 2023 overleden beeldend kunstenaar Peter van Haagen. Het gaat onder meer om twee grote gietaluminium beelden en een zoutsculptuur.
Van Haagen was een multidisciplinair kunstenaar die zich bezighield met onder meer schilderkunst, beeldhouwkunst en het ontwerpen van monumentale werken. Hij was daarnaast medeoprichter van kunstenaarscollectief Voko-Lichen, dat onder meer bekend is van het grote aluminium beeld dat ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Aldel in Delfzijl werd gemaakt.
Beelden keren terug naar de regio
Het initiatief om de beelden een nieuwe plek te geven kwam van beeldend kunstenaar Peter Schudde uit Leermens. Hij kwam begin 2024 in contact met Ina de Boer, de partner van Van Haagen, toen hij haar hielp bij het opruimen van het atelier van de overleden kunstenaar.
In ruil voor enkele beeldhouwmaterialen kreeg Schudde daarbij een aantal werken in handen. Daaronder bevonden zich de twee grote gietaluminium beelden ‘Waait’ en ‘Weg’.
De beelden maakten oorspronkelijk deel uit van het project ‘Loppersum’, waarbij Voko-Lichen tussen 1985 en 1987 een nieuw schoolplein ontwierp en realiseerde tussen de openbare lagere school en de kleuterschool in Loppersum. Op het plein stonden verschillende kunstwerken, waaronder de aluminium beelden Iet, Wiet, Waait, Is eerlijk en Weg.
Na ongeveer twintig jaar werden de kunstwerken eind 2005 door de gemeente van het schoolplein verwijderd. Volgens de betrokken kunstenaars gebeurde dat zonder hun medeweten.
De aluminium beelden werden destijds gegoten met medewerking van het toenmalige Aldel. Het atelier van Voko-Lichen was gevestigd in Weiwerd, in de nabijheid van de aluminiumproducent.
Ook zoutsculptuur krijgt nieuwe plek
Naast de twee aluminium beelden is op het Kultuur Eiland ook de zoutsculptuur ‘Middagbeest’ geplaatst. Dit werk is afkomstig uit het Zoutbeeldenproject dat tijdens DelfSail 1998 op het haventerrein van Delfzijl werd gehouden.
De plaatsing en onthulling van de beelden vond afgelopen weekend plaats tijdens een stiltetocht rondom de Damsterplas in het kader van de Dag van de Vrede. Rondom deze dag organiseerden stichting Pittig Gekruid, het Kultuur Eiland en stichting De Draad gezamenlijk een programma, waarvan een deel plaatsvond op het festivalterrein bij de plas.
‘Beeldenpark voor ontheemde beelden’
Schudde is als beeldend kunstenaar betrokken bij stichting Kultuur Eiland. De stichting wil het gebied rond de voormalige zandwinlocatie ontwikkelen tot een kunst- en cultuurbelevenispark voor alle leeftijden.
Een van de ideeën daarbij is het creëren van een ‘beeldenpark voor ontheemde beelden’. Het gaat om sculpturen die om uiteenlopende redenen in de vergetelheid zijn geraakt, bijvoorbeeld omdat ze in gemeentelijke opslag terecht zijn gekomen, maar volgens de initiatiefnemers nog altijd de moeite waard zijn om opnieuw een plek te geven.
Schudde plaatste eerder al enkele van zijn eigen totempalen op het Kultuur Eiland.
Het gebied rond de Damsterplas is momenteel volop in ontwikkeling. De locatie wordt daarnaast genoemd als mogelijke plek voor het grote openluchttheater De Barst, dat samen met een nieuw museum en kenniscentrum over de gaswinning in Groningen (EPIC) op zoek is naar een geschikte locatie in de provincie.
